Templi Issand

Inimestele meeldib jumalateenistuste müstika. Paganlikud veel rohkemgi kui kristlikud.
Nii oli see ka Vanas Iisraelis, kus kogu teenistus ja ka sisseseade pühamus oli tervenisti ettetähenduseks Kristuse lunastustööle. Sellepärast pidigi selles kõik olema valmistatud Jumala poolt antud täpsete eeskirjade kohaselt. Vastavalt ajastu vajadusele ja võimalustele pühamu sisseseadet uuendati, kuid põhielemendid pidid jääma. Näiteks oli Iisraeli kõrberännaku aegses telkpühamus põletusohvrialtar valmistatud akaatsiapuust ja vaskplaatidega üle löödud. Saalomoni templis aga valati põletusohvrialtar läbinisti vasest ja see oli hoopis suurem. Kõrbepühamu oli tehtud lattidest, laudadest ja vaipadest. Saalomoni tempel ehitati kiviplokkidest ja vooderdati seedripuuga. Ometi tunnistas Püha Vaim selle omaks. 2. Aja 7,1-3
Mida aga sugugi muuta, isegi puutuda ei tohitud, see oli seaduselaegas kümne käsuga. Seaduselaegas kanti telgist templisse. Templist aga on see kantud meie südamesse, muidugi juhul, kui me selle oleme vastu võtnud (Jr.31,33). Inimene võib olla Püha Vaimu tempel.
Saalomoni poja valitsusajal toimus vanas Iisraelis suur usuline lõhenemine. Kaheteistkümnest iisraeli suguharust kümme ehitasid teise pühamu, oma äranägemise kohaselt. Selles pühamus seaduselaegast Jumala käskudega ei olnud. Samas ei saa öelda, et Jumala Vaim oleks korrapealt need kümme suguharu maha jätnud. Just nende kümne suguharu juures tegutsesid sellised suured prohvetid nagu Eelia ja Eliisa. Siiski jõudis aeg, mil kümme suguharu paganate sekka laiali pillutati. Küüditamised on läbi ajaloo ikka olnud kõige tulemuslikumaks vahendiks, et vastupanu vallutajale lõpetada.
Jeruusalemma templi ümber koondunud Juuda suguharu oli samuti ahvatletud paganliku müstika poolt. Kuigi nad teadsid, et peavad ohvriteenistuse kaudu Messia-Lunastaja tulekut kuulutama. Ka Juudat karistati asumisega. Kuid anti ka tagasituleku lootus. Kristuse sünni puhuks pidi Jeruusalemma tempel olema valmis teda vastu võtma – Teda kui tõelist templi Issandat! Mal.3,1.2 Juudid ehitasidki asumiselt tulles babüloonlaste poolt varemeiks tehtud templi uuesti üles. Ajad olid aga rasked ja võimalused piiratud. Sellepärast ei olnud see taastatud tempel enam nii uhke kui oli Saalomoni tempel. Seda templit nimetati Serubabeli templiks.
Kristuse sünni ajal aga hiilgas Jeruusalemma tempel täiuslikus toreduses. Juudamaa kuningas Heroodes oli ette võtnud selle kapitaalremondi. Kuna Heroodes ise oli rahvuselt idumealane (eedomlane), olid juudid väga umbusklikult lubanud ta templi kallale. Tulemus aga oli suurepärane. Heroodes juubeldas: “Saalomon, ma olen sind ületanud!”
Kui aga Heroodesele toodi sõnum, et Kristus-Messia on sündinud, siis oli tema kindel otsus Kristus ära tappa. Haiglaslikult võimukiivas Heroodes oli tapnud isegi kolm oma poegadest. Kristuse tapmine aga ei olnud tema otsustada.
Jeesuse jüngrid jagasid rõõmu uhke Jeruusalemma templi üle: “Õpetaja, vaata, milline hooned, millised kivid!…”

Kunagi Jevpatoorias näidati meile mitme meetri pikkustest kiviplokkidest ehitatud kirikut, mille suured kiviplokid olid kokku pandud tinaga. Nõukogudeajal kasutati seda hoonet hobusetallina.

Jeesus ütles kurvalt oma jüngritele: “Siia ei jäeta mitte kivi kivi peale!” Ja Jeesus nuttis, sest ta nägi üle nelja aastakümne ette kohutavat Jeruusalemma templi ja selles varjuvate inimeste hävingut. Kuidas ta soovis, et inimesed mõistaksid oma armuaja võimalusi hinnata! Kuid vähe oli neid, kes Teda uskusid. Ega neid meie ajalgi palju ei ole.
Templi hävitanud roomlased olid hämmastunud, et templi kõigepühamas paigas oli suur kivi, seaduselaeka koha peal. Omaõiguses kivistunud inimsüda tähendab lõpu lähedust.

Advertisements
Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s