Ukraina kirik Eestis

Kui tunnete-tulv meid oma keerises kaasa viib, siis meie ei tea, mida me Jumalalt palume.
Praegu (2017) me kindlasti palume raske olukorra pärast Ukrainas. Meie süda põleb kaastundest kannatavate inimeste pärast. Jumal taevas pole ka mitte nende vastu kaastundetu. Küll Ta lahendab olukorrad oma äranägemise järele, sest Tema teab ka kõige tagamaid.
Muidugi kuulub paljude vaikne sümpaatia Euroopa Liitu pürgijate poolele. Kuid poliitikas jäägem siiski erapooletuks – kõike meie ei tea! Meie ei tea seda, mis tuleb ukraina rahvale kasuks: kas EL kaudu paavstile lähenemine või vene võimu all end võõrana tundmine.
Ülestõusnute eesotsas Maidani väljakul on uniaadide preestrid. Nende kirikud on haavatute tohterdamispaigaks. Uniaadide kirik tunnistab Rooma paavsti primaati ja rooma-katoliku kiriku dogmat, kuid oma jumalateenistuste liturgiaid peavad nad kreeka-katoliku kombe kohaselt.
Ka Tallinnas on ukraina uniaadide kirik. Ta jagab seda ukrainlastest kreeka-katoliiklastega, kes peavad oma kirikupeaks Moskva patriarhaati. Kiriku ühel seinal on uniaadide ikoonid ja vastasseinal kreeka-katoliiklaste omad. Kirik asub Oleviste kiriku endises leerimajas. Kiriku ukse kõrval on „palvekast“. Sellesse võivad poetada oma palvesoovid need, kes tunnevad endid teiste poolt süütult tagakiusatavatena. Preester siis palvetab nende eest, sest katoliikliku usukombe kohaselt preester vahendab inimest ja Jumalat. Seda Tallinnas asuvat ukraina kirikut nimetatakse Kolme Käe Jumalaema Kirikuks. Millest selline nimetus? Kunagi, 9.sajandil, toimunud nn.pildisõja ajal, kui oli kaalul kas pildid (ikoonid) kuuluvad kristlikku kirikusse või mitte, sõdis piltide vastase Bütsantsi keiser Leoni vastu vahvalt piltide kaitsja Johannes Damaskusest. Arvatava reeturluse pärast raius Damaskuse kaliif temalt ära käe. Johannes tundis, et teda on süüdistatud täiesti ilma põhjuseta ja pidas kaliifi ülesässitajaks keiser Leoni. Ta asetas oma äraraiutud käe jumalaema ikooni ette ja imekombel kasvanud käsi talle külge tagasi. Ukraina kirik Tallinnas õnnistati sisse 2000.aastal. Tema missiooniks on olla süütult kannatajate kaitsja.
Mitte kõik, kes kristlaste nime kannavad ei ole kristlased, „ ..vaid need, kes teevad minu Isa tahtmise järgi, kes taevas on,“ ütles Jeesus. Sellepärast peabki Piibel, Jumala Sõna meile ülimaks juhtnööriks olema, mitte aga niivõrd traditsioon.

Advertisements
Rubriigid: Uncategorized. Salvesta püsiviide oma järjehoidjasse.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s